wtorek, 29 kwietnia 2014

Grzanki francuskie

 
Są dni, kiedy mogę sobie pozwolić na leniwe śniadanie. Wtedy bez pośpiechu robię kawę i smażę najlepsze francuskie grzanki. Z Grodna przywiozłam baton - taki rodzaj białego pszennego chleba, jest lekko słodkawy (ale mniej, niż drożdżówki czy chałka), podobny do chleba tostowego, ale nie tak mocno napompowany spulchniaczami (zawiera tylko drożdże). Dla mnie ten baton do grzanek jest idealny! Można oczywiście zrobić je też z czerstwego tostowego chleba, chałki, które po usmażeniu stają się cudownie mięciutkie. Do tego miód lub ulubiony dżem... Może jutro też zaserwuję sobie leniwe śniadanie;)
Po powrocie z Grodna w domu czekała na mnie paczka od Kamis z mnóstwem przypraw. Do grzanek więc dodałam przyprawę do ciast i deserów - pyszności!

Składniki:
4 kromki chleba/chałki
1 duże jajo
2 łyżki mleka
1 łyżeczka cukru
przyprawa do ciast i deserów Kamis
2 łyżki klarowanego masła do smażenia

Jajko roztrzepać z cukrem i mlekiem, dodać przyprawę do deserów (kilka razy kręcąc młynkiem). Masło rozgrzać na patelni. Kromki pieczywa zanurzać na moment w jajku, wykładać na patelnię, smażyć na rumiano z obu stron.
Smacznego!

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Sernik marmurkowy


Wyjazd na Święta był udany, smaczny i pełen wrażeń. Z powodu wyjazdu też zaliczyłam tygodniową przerwę na blogu:) Ale dziś wracam z przepisem na dobry sernik marmurkowy. Robiłam go na Wielkanoc, ale przecież sernik jest na tyle uniwersalnym ciastem, że nadaje się na każdą okazje. Ten sernik jest nieco inny, niż te, które wcześniej opublikowałam na blogu - cięższy, bardziej zbity, ale również smaczny. Polecam!

Składniki:
ciasto:
1 jajo
100g masła
1,5 szklanki mąki
3 łyżki cukru
0,5 łyżeczki proszku do pieczenia

Masa serowa:
1kg sera półtłustego
1 szklanka cukru
1 op. budyniu waniliowego (na 0,5l mleka)
100g masła
4 jaja
1 czubata łyżka kakao
garść rodzynków (można pominąć)

polewa:
200ml śmietany 18%
3 łyżki cukru
masa krówkowa lub polewa czekoladowa do dekoracji

 Ciasto: masło posiekać z mąką i proszkiem, dodać jajo, cukier, szybko zagnieść ciasto. Ciasto rozwałkować i wyłożyć nim dno tortownicy (26cm). Wstawić do lodówki.

Masa serowa: wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową. Ser zmielić 2-krotnie, zmiksować z jajami i cukrem, dodać roztopione masło i budyń, wymieszać. Do 1/4 masy dodać kakao, wymieszać. Do reszty ciasta wsypać rodzynki.
W tortownicy zapiąć obręcz. Na ciasto wylać połowę jasnej masy, wyłożyć kilka kleksów kakaowej. Wylać resztę jasnej masy i resztę kakaowej. Widelcem pomieszać, tworząc marmurkowy wzór. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 50 minut w temp. 170st.
Śmietanę wymieszać z cukrem, wylać na sernik, wstawić z powrotem do piekarnika i piec jeszcze 10 minut.
Po upieczeniu sernik pozostawić w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami na pół godziny. Następnie wyjąć, ostudzić, udekorować masą krówkową lub polewa czekoladową.
Smacznego!

niedziela, 20 kwietnia 2014

Radosnej Wielkanocy!


                                                   Chrystus Zmartwychwstał!



Życzę wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny. Niech blask prawdy o Zmartwychwstaniu Pana rozświetla wszelkie mroki codzienności, a wiara w nowe życie napełnia serca miłością i pokojem.

czwartek, 17 kwietnia 2014

Maślankowe bułeczki z koperkiem


 Cudownie maślane, maślankowe bułeczki w wersji wytrawnej. Można je upiec na Wielkanoc i zajadać do żurku, pieczonej kiełbasy albo zabrać ze sobą na piknik. Są bardzo aromatyczne, a przy tym delikatne, puszyste i mięciutkie
Polecam!

Składniki:
3 szklanki mąki pszennej (typ 650)
20g drożdży (świeżych)
1 łyżka cukru
1 łyżeczka soli
180g maślanki
70ml mleka
1 jajko
100g masła
Nadzienie:
50g masła
3 ząbki czosnku
natka pietruszki
pęczek koperku
Mleko podgrzać, żeby było ciepłe. Drożdże rozetrzeć z cukrem, dodać mleko, 1 łyżeczkę mąki, wymieszać o odstawić do wyrośnięcia na ok. 15 minut.
Maślankę rozmieszać z jajem, wlać wyrośnięte drożdże, dodać mąkę, roztopione i przestudzone masło i wyrobić jednolite ciasto, w razie potrzeby dosypując trochę mąki.
Z ciasta uformować kulę, lekko oprószyć mąką, włożyć do miski, przykryć lnianą ściereczką i odstawić do wyrośnięcia w ciepłe miejsce.
Z podanego wyżej ciasta robię wytrawne bułeczki-ślimaczki z ziołami lub serem.
Czosnek posiekać drobniutko, wymieszać z miękkim masłem. Pietruszkę i koperek posiekać.
Ciasto rozwałkować na prostokąt, posmarować cieniutko czosnkowym masłem, posypać pietruszką i koperkiem, zwinąć w roladę. Roladę pokroić na kawałki ok. 4cm szerokości, każdy kawałek włożyć do foremki na muffinki, przykryć ściereczką do napuszenia.
Piec ok. 20 minut w temp. 180st.
Smacznego! 


środa, 16 kwietnia 2014

Zapiekany wieniec kiełbasy na warzywach


Biała kiełbasa szczególną popularnością cieszy się na Święta. Można ją zapiec, podać w piwnym sosie, z cebulą, w cieście francuskim... Możliwości jest dużo. A najlepsza biała kiełbaska to oczywiście swoja, domowa. Jej przyrządzenie wcale nie jest takie trudne, a efekt smakowy nieporównywalny! Pętko kiełbasy zapiekłam w piekarniku z warzywami. Soczysta kiełbasa, chrupiące warzywa - wspaniałe ciepłe danie na Wielkanoc. 
Polecam do przygotowania też inne przepisy na białą kiełbasę:

Zapiekany wieniec kiełbasy na warzywach

Składniki:
500g parzonej białej kiełbasy (w jednym kawałku)
szczypta czerwonej papryki
2 łyżeczki musztardy francuskiej
2 marchewki
1/4 selera
200g strąków groszku cukrowego
pół główki brokułów
pół kalafiora
1 puszka kukurydzy
1 puszka groszku
3 łyżki oleju
1 łyżka masła
1 łyżeczka tymianku
sól morska, pieprz czarny świeżo mielony

Kiełbasę naciąć od góry, posypać papryką, posmarować musztardą. Położyć na blasze,  wysmarowanej olejem.
Marchew i selera obrać, pokroić w słupki, posolić, doprawić pieprzem i tymiankiem. Rozłożyć na blasze wysmarowanej olejem. Wstawić razem z kiełbasą do nagrzanego piekarnika, piec 20 minut w temp. 180st.C.
Brokuły i kalafiora podzielić na mniejsze różyczki, razem ze strąkami groszku ugotować na parze, po ugotowaniu wymieszać z masłem. Na blachę z marchewką wyłożyć brokuły, kalafiora, strąki groszku oraz odcedzone kukurydzę i groszek. Wstawić do piekarnika, zapiekać razem jeszcze 5 minut.
Na talerz wyłożyć cześć warzyw, położyć kiełbasę i resztę warzyw. Podawać na ciepło.
Smacznego!

niedziela, 13 kwietnia 2014

Mazurek orzechowy

Mazurek orzechowy

Niedługo zaczniemy przygotowywania do Świąt Wielkanocnych. Od strony kulinarnej czas pomyśleć już o słodkich wypiekach. Mazurki, baby, serniki, pascha... W tradycji staropolskiej to dopiero były wypieki! Chluba polskiej kuchni - baba z dwóch tuzinów żółtek, król stołu - sernik z najlepszego tłustego twarogu (również z dziesiątkiem jaj)... A mazurki? Dziś wydają się być najprostszymi wypiekami: kruche ciasto, masa kajmakowa lub powidła, bakalie, czekolada. A jednak warto poświęcić właśnie mazurkowi trochę czasu, by wyczarować przepyszne ciasto, które pokochają domownicy. 
W tym mazurku orzechowym łączę kruchy spód z warstwą orzechowej bezy z bakaliami, przełamując słodycz nutką konfitury porzeczkowej. Bardzo polecam!


Polecam również inne przepisy na mazurki:
 

Mazurek orzechowy

Mazurek orzechowy
Składniki:
120g masła
2/3 szklanki mąki
1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
1 op. cukru waniliowego
1 żółtko
szczypta soli
1 łyżka zimnej wody

Beza:
2 jaja + pozostałe z ciasta białko
80g cukru
150g orzechów tartych/mielonych (mogą być pół na pół włoskie i laskowe)
200g gęstej konfitury porzeczkowej (najlepiej domowej, niezbyt słodkiej)
80g suszonych śliwek
80g rodzynków

Polewa:
100g gorzkiej czekolady
100g pistacji (waga z łupinkami, mogą być solone)
50g płatków migdałów

Ciasto: obie mąki przesiać, wymieszać z solą i cukrem, posiekać z masłem, dodać żółtko i wodę, szybko zagnieść ciasto, uformować kulę, owinąć folią i włożyć od lodówki na 2 godziny.
Po schłodzeniu 3/4 ciasta rozwałkować cienko na papierze do pieczenia na wielkość blaszki 22x33cm. Z pozostałego ciasta zrobić ozdobny rant.
Ciasto nakłuć widelcem, odstawić do lodówki.
Beza: Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania wsypać cukier, ciągle ubijając dodać po jednym żółtku. Śliwki drobno pokroić. Do piany dodać orzechy, delikatnie wymieszać, następnie dodać rodzynki i śliwki, ponownie delikatnie wymieszać.
Ciasto posmarować konfiturą, wyłożyć pianę. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec 20-25 minut w temp. 170stC.
Upieczony mazurek ostudzić, ostrożnie wyjąć z blaszki.
Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej lub mikrofali, polać mazurek, posypać siekanymi pistacjami i płatkami migdałów.
Smacznego!

Uwaga: mazurek można upiec na płaskiej blasze, wałkując ciasto na prostokąt o wymiarach podanych w przepisie, beza jest wystarczająco gęsta i sztywna, nie rozlewa się po bokach.
© przepis autorski 

piątek, 11 kwietnia 2014

Twarożek z rzodkiewką


Już nie mogę się doczekać młodych warzyw. W sklepach co prawda nowalijki pojawiły się dawno (można by powiedzieć, że wcale nie znikały - sałatę, rzodkiewki, ogórki, pomidory nawet zimą można było kupić bez problemu), ale jednak wolę te swoje, domowe, prosto z ogródka. Wiadomo, są zdrowsze. Ale dziś nie mogłam przejść obojętnie i skusiłam się na pęczek rzodkiewek. Chrupiące, delikatne w smaku i takie wiosenne. Powstała z nich pasta twarogowa. Do posmarowania kromki domowego chleba lub wyjadania prosto z miseczki:) Znana i lubiana. Pyszna!

Polecam!


Składniki:
250g twarogu półtłustego
2-4 łyżki jogurtu naturalnego
pół pęczka rzodkiewek
sól morska z pieprzem (użyłam Kamis)
łyżeczka soku z limonki
kilka pędów szczypiorku

Twaróg rozgnieść widelcem, dodać jogurt, sok z limonki, doprawić do smaku, wymieszać.
Rzodkiewki umyć, zetrzeć na tarce, szczypiorek posiekać, połączyć z twarogiem. Podawać od razu.
Smacznego!

czwartek, 10 kwietnia 2014

Mazurek z bakaliami

Mazurek z bakaliami (Mazurek Chopina)

Ten mazurek powstał kiedyś w mojej głowie z potrzeby chwili. Przedtem nie była to obowiązkowa pozycja na naszym wielkanocnym stole. A szkoda;)
W mazurku bakaliowym połączyłam wszystkie moje ulubione smaki: kruche ciasto, wiśniowy (lub porzeczkowy) dżem, dużą ilość bakalii oraz czekoladę. Nie za słodki, bogaty w smaku, do szczęścia wystarczy mi tylko kawałek...
Zdjęcia tego mazurka już publikowałam w serwisie Przyślij Przepis. Z racji tego, iż do Wielkanocy trochę czasu zostało, pozwolę sobie je również dodać na bloga.
W moich planach jest jeszcze jeden eksperymentalny mazurek, ale o tym później, gdy pomysł zostanie zmaterializowany;)

Polecam również inne przepisy na mazurki:
 

Mazurek z bakaliami (Mazurek Chopina)

Składniki:

100g masła
125g mąki
1 żółtko
1 łyżka cukru pudru
1 łyżka zimnej wody
szczypta soli

nadzienie:
3 jaja + pozostałe 1 białko
80g cukru
1 łyżka mąki
150g mielonych orzechów włoskich
150g posiekanych drobno bakalii
150g gęstej konfitury wiśniowej lub smażonych wiśni

Dekoracja: polewa czekoladowa, bakalie, (lukier lub biała czekolada do napisów).

Ciasto: Masło posiekać z mąką, dodać pozostałe składniki i szybko zagnieść ciasto, uformować kulę i włożyć do lodówki na 1 godzinę.
Nadzienie: Białka ubić na sztywną pianę, dodając cukier, następnie ciągle ubijając dodawać po jednym żółtku oraz mąkę. Wsypać orzechy, delikatnie wymieszać, wsypać bakalie, znowu wymieszać.
Ciasto rozwałkować na papierze do pieczenia (blaszka ok. 20x32cm). Na ciasto wyłożyć konfiturę wiśniową i wylać masę orzechową, wyrównać wierzch.
Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok. 35 minut w temp. 190 st.
Upieczony mazurek ostudzić, udekorować polewą czekoladową, bakaliami wg uznania.
© przepis autorski

środa, 9 kwietnia 2014

Rosół drobiowy


Domowy rosół... pamiętam ten najlepszy, który gotowała babcia. Na wiejskiej kurze, z warzywami z ogródka, własnoręcznie zagniatanymi kluskami... Takich smaków się nie zapomina! Ale mój rosół też jest pyszny:) Sekretem dobrego rosołu (poza dobrymi świeżymi składnikami oczywiście) jest dłuuugie gotowanie. Cała zawartość garnka ma jedynie delikatnie mrugać przy uchylonej przykrywce przez co najmniej dwie godziny. Wtedy wywar będzie klarowny. Jeśli posolimy wodę na początku gotowania, rosół będzie bardziej esencjonalny, smaczniejszy, ale nieco mętny. Czasem też solę na początku (tym razem właśnie tak było), żeby wydobyć cały smak.
Rosół również można wykorzystać jako bazę każdej innej zupy.
Niektórzy lubią rosół czysty, tylko z makaronem, nawet bez natki. Mnie nie przeszkadza, gdy coś w nim pływa:) a ponieważ po ugotowaniu okazało się, że nie mam świeżej natki pietruszki do posypania, dodałam szczyptę suszonej oraz posypałam koperkiem.
Ilość składników w przepisie podaję na 4-litrowy garnek.
Polecam!

Rosół drobiowy

Składniki:
1 kurczak (najlepiej wiejski, zagrodowy)
2 średniej wielkości marchewki
kawałek pora (ok 20cm)
2 pietruszki
1/4 selera
natka pietruszki
1 cebula
sól
3-4 ziarenka pieprzu
3-4 ziarenka ziela angielskiego
2 liście laurowe
szczypta lubczyku (lub mała gałązka świeżego)

Kurczaka dokładnie umyć, podzielić na kawałki (filet lepiej wykorzystać do innego dania:), zalać zimną wodą i odstawić na pół godziny.
Do garnka z zimną wodą włożyć kawałki mięsa (można też dodać od razu łyżeczkę soli), zagotować, usuwając zbierające się szumowiny. Cebulę opalić nad ogniem. Dodać przyprawy, obrane i pokrojone w duże kawałki warzywa, opaloną cebulę, zagotować, przykryć pokrywką (zostawiając dużą szczelinę), zmniejszyć ogień, żeby wywar lekko mrugał. Gotować przez 2 godziny.
Ugotowany wywar przecedzić. Warzywa wg uznania można dodać z powrotem do rosołu. Posolić do smaku. Podawać z ugotowanym makaronem jajecznym, kawałkami mięsa, posypany posiekaną natką pietruszki.
Smacznego!

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Kwiaty do dekoracji z lukru królewskiego (royal icing)

 Lukier królewski - czyli białka utarte z cukrem pudrem. W rzadszej postaci nadaje się do lukrowania pierniczków i ciastek, a gęsty - to wyciskania różnych dekoracji, np. kwiatków. Takie dekoracje z lukru można długo przechowywać. W smaku - cóż, baaaardzo słodkie, twarde, ale jadalne;)

Składniki:
1 białko
1,5-2 szklanki cukru pudru
łyżeczka soku z cytryny
barwniki spożywcze
słodkie perełki 

Jajko przed użyciem sparzyć, zanurzając na kilka sekund w bardzo gorącej (prawie wrzącej) wodzie. Natychmiast wyjąć, oddzielić białko. Cukier puder przesiać. Do kubka/miseczki wlać białko, wsypać szklankę cukru pudru, ucierać do uzyskania gęstej masy, dodając sok z cytryny i dosypując pozostały cukier puder. Lukier powinien być bardzo gęsty, nielejący, podobny do konsystencji mascarpone. Gotowa masę można zabarwić barwnikami spożywczymi.
Deskę do krojenia lub blachę z piekarnika wyłożyć folią aluminiową.
Lukrem napełnić rękaw cukierniczy z nasadką w kształcie gwiazdki, wyciskać kwiatki na folię, trzymając końcówkę pionowo tuż przy folii. Na środek każdego kłaść perełkę. Pozostawić do zasuszenia na ok. 24godziny.
Wyschnięte kwiatki zdjąć z folii, przechowywać w suchym miejscu.
(z podanych proporcji wyszła mi cała blaszka (25x40) dość sporych kwiatków).

niedziela, 6 kwietnia 2014

Babka migdałowa (najlepsza)

 Babka migdałowa (najlepsza)
RE-WE-LA-CJA! Cudowna babka migdałowa! Wilgotna, mięsista (o ile o babce można tak powiedzieć:), ale jednocześnie mięciutka, lekka i puszysta. Z dodatkiem kandyzowanej skórki pomarańczowej, a przy tym z wyraźnym smakiem migdałów. Od chwili jej upieczenia i spróbowania stała się moją ulubioną babką (na równi z cytrynową). Bardzo polecam!

Polecam również przepisy na inne babki wielkanocne:

Babka migdałowa (najlepsza)

Składniki:
4 jaja
150g białej czekolady
100g masła
150g tartych migdałów
0,5 szklanki mąki
0,5 szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
kilka kropli aromatu migdałowego lub pomarańczowego
łyżka masła i mąką krupczatka do formy

Polewa:
50g białej czekolady
3 łyżki śmietanki kremówki
1 łyżka skórki otartej z pomarańczy
Do dekoracji: kwiaty z lukru królewskiego (royal icing)


Czekoladę połamać na kawałki, roztopić razem z masłem w kąpieli wodnej: miskę ustawiamy nad garnkiem z wodą, przy czym woda nie powinna sięgać miski, podgrzewamy ciągle mieszając, aż czekolada i masło się rozpuszczą. Czasem czekolada może się zwarzyć, ale tym się nie przejmujemy;).
Białka oddzielić od żółtek. Lekko przestudzoną czekoladę z masłem zmiksować, dodając po jednym żółtku oraz wsypując połowę cukru. 
Mąkę przesiać z proszkiem, wymieszać z migdałami, wsypać do masy czekoladowej, wymieszać.
Białka ubić na sztywną pianę, pod koniec ubijania wsypując pozostały cukier.
Do ciasta dodać kandyzowaną skórkę pomarańczową, wymieszać, następnie delikatnie połączyć z białkami.
Formę na babkę z kominem (o średnicy 22-24cm) wysmarować masłem, obsypać mąką krupczatką, wyłożyć ciasto. Wstawić do nagrzanego piekarnika, piec ok. 40 minut w temp. 170st.C (do suchego patyczka).
Po upieczeniu przestudzić, wyjąć z formy, całkowicie ostudzić na kratce.
Polewa: Połamaną na kawałki czekoladę podgrzewać ze śmietanką do rozpuszczenia, wymieszać ze startą skórką pomarańczową.
Babkę polać polewą, udekorować. 
Smacznego!


Babka migdałowa (najlepsza)

Babka migdałowa (najlepsza)


sobota, 5 kwietnia 2014

Dorsz pieczony w papilotach

To było pyszne, chociaż wymyślone spontanicznie. Dorsz na pierzynce warzyw, zapiekany w piekarniku w papierowych łódeczkach. Soczysta, aromatyczna ryba, chrupiące warzywa... a do tego ziemniaczki... To był najlepszy dorsz, jakiego jadłam do tej pory:) Zdecydowanie do powtórki w najbliższym czasie.
Bardzo polecam!

Składniki (na 3 porcje):
400g filetu z dorsza
1 marchew
kawałek pora (10cm)
1 cukinia
100g selera
1 papryka
5 łyżek oliwy z oliwek
sól morska
pieprz świeżo mielony
1 cytryna
2 łyżeczki tymianku
6 ziemniaków
szczypta czerwonej papryki
gałązka rozmarynu
zioła prowansalskie
3 kawałki papieru do pieczenia (ok. 30x30cm)

Filet z dorsza kroimy na 3 kawałki, skrapiamy sokiem z cytryny, lekko solimy, oprószamy roztartym tymiankiem i pieprzem. Warzywa (oprócz ziemniaków) obieramy, kroimy w cienką słomkę. Mieszamy razem, solimy, posypujemy tymiankiem.
Na każdym kawałku papieru do pieczenia skropionego po środku oliwą układamy 1/3 warzyw, na warzywach kładziemy rybę, na rybę układamy plasterki cytryny, brzegi papieru z obu stron zbieramy i zawiązujemy nitką.
Ziemniaki obieramy, kroimy w ćwiartki, gotujemy prawie do miękkości, odcedzamy, doprawiamy solą, pieprzem, papryką, ziołami, listkami rozmarynu, polewamy odrobiną oliwy, układamy na blaszce wyłożonej papierem.
Papilotki z rybą oraz ziemniaki wstawiamy do nagrzanego piekarnika, pieczemy 20-25 minut w temp. 180st.C.
Smacznego!




czwartek, 3 kwietnia 2014

Serniczki


U nas swego czasu te serniczki gościły na stole bardzo często, a my (wtedy jeszcze dzieci) zajadaliśmy je z wielkim apetytem. Są szybkie do zrobienia i bardzo smaczne! Ciasto podobne jest do tego, z którego robimy leniwe. Smażę je na klarowanym masełku - pyszności!
Polecam!

Składniki (na 8szt.):
250g twarogu
1 jajko
1 łyżka cukru z wanilią
2 kopiaste łyżki mąki (plus mąka do obtaczania)
masło klarowane do smażenia
cukier puder do posypania

Twaróg rozgnieść widelcem, dodać jajko, cukier, wymieszać, wsypać mąkę, jeszcze raz wymieszać. Łyżką nabierać kawałki ciasta, obtaczać w mące, formować kulki i spłaszczać na dłoni. Na patelni roztopić masło, wykładać placki, smażyć na małym ogniu z obu stron po ok 2 minuty.
Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Podawać z ulubionym dżemem, śmietaną.
Smacznego:)


wtorek, 1 kwietnia 2014

Rumowe bajaderki


Dawno-dawno temu, za siedmioma górami... A tak naprawdę zaledwie (albo i aż!) 25 lat wstecz w sklepach pojawił się wynalazek miejscowej piekarni (i cukierni w jednym): słodkie kartofelki. Było to coś nowego i do tej pory nieznanego. Za jakiś czas ciocia wymyśliła ich domową wersję: z mielonych herbatników, obtoczone w kakao. To był smak! Słodkie kartofelki swoim wyglądem rzeczywiście przypominały ziemniaczki, miały nawet białe "kiełki" z masła:) Czasem wracam to smaków z dzieciństwa, ale modyfikuje je po swojemu. Tak powstały te bajaderki. Ta nazwa jest raczej bardziej popularna, poza tym w mojej wersji ziemniaczków swoim wyglądem nie przypominają). Do ich przygotowania można użyć herbatników, można też wykorzystać babkę (na którą nikt nie miał ochoty, aż uschła:), ściętą górkę z biszkoptu, chałkę... Nadaje się w zasadzie każde ciasto bez kremu, tylko najpierw należy je wysuszyć. Są szybkie i proste do zrobienia, a w zależności od dodatków mogą mieć bardzo różne smaki.
Rumowe bajaderki. Małe słodkie przyjemności. Takie ciastka-nie-ciastka. Dodałam do nich namoczone w rumie rodzynki, orzechy włoskie, obtoczyłam w wiórkach kokosowych. Oj, trudno się powstrzymać, by nie sięgnąć po kolejną kulkę... 
Polecam!

Składniki:
1 litr mielonych herbatników (biszkoptu, chałki, babki itp.)
3 łyżki kakao
100g rodzynków
100g orzechów włoskich
100ml rumu
100ml mleka
100g masła
50g cukru (jeśli ciasto nie jest zbyt słodkie)
100g wiórków kokosowych


Rodzynki zalać rumem, odstawić na godzinę. Orzechy posiekać drobno.
Mleko zagotować, włożyć masło, poczekać, aż się rozpuści. Herbatniki wymieszać z kakao, ewentualnie dosłodzić do smaku, dodać rodzynki z rumem, orzechy, mleko z masłem, wymieszać wszystko razem. A masy formować kulki wielkości orzecha włoskiego, obtaczać w wiórkach. Bajaderki schłodzić w lodówce.
Smacznego!



Drukuj